Kahvenin Tadı

Kahvemizi içerken ve de büyük bir keyif alırken, aslında bu keyfi bize veren birçok şeyin birarada olduğunu biliyor muyuz?!. Kahvemizin o güzel kokusunu içimize çekeriz, dilimizin üzerinden kahve kıvamı ile akıp giderken, tüm tadını algılarız. Peki ne kadar tanıyoruz dersiniz?

Kahveye lezzetini ya da tadını veren çok sayıda bileşen vardır:


Asidite (acidity): Yeşil çekirdekler yüksek miktarda klorojenik asit (%7) içerirler, bu düzeydeki asit kahveye kötü bir tad verir. Fırınlama işlemi sırasında kahve çekirdekleri yeşil renkten kahverengiye dönüşürken aromatik yağlar ortaya çıkarır ve kahvenin kendine has, eşsiz lezzetini belirleyen özelliklerinin oluşumunu sağlarken bu asit çözünür ve yerini daha hafif asitler alır. Asetik asit, sitrik asit, malic asit gibi. Bu asitlerin yokluğu kahvenin tadını çok yumuşak yapar ve özelliksiz bir tad olur. İyi bir kahvede asidite olmalıdır. Kahvenin az fırınlanması veya çok ısıtılması asiditeyi azaltır. Bir tek espressoda, bu asit azalması lezzet için gereklidir. Kahve uzmanları, kahve kavurma işlemini mükemmele ulaşmanın en önemli faktörü olduğunu düşünürler ve bu işlem doğru bir şekilde uygulanmazsa, en iyi kahve çekirdekleri bile kullanılamaz duruma gelebilir.


Kıvam (body): Kahvenin kıvamı, dilin üzerinde kahvenin gezerken verdiği izlenimdir. Bunu veren kahvenin fırınlanması sırasında şekerlerin karamelize olması, bazı proteinlerin yanması ve yağların açığa çıkmasıdır. Koyu fırınlanmış çekirdekler, daha kıvamlıdır.

Koku (Flavor): Yukardaki tüm faktörlerin hepsi kahvenin kendi kokusunu verir. Son yıllarda kahve çekirdeği fırınlandıktan sonra soğurken, özel fırınlarda yağlı, kokulu sıvılarla karıştırılarak kahveye yapay koku ve tad verilmeye başlanmıştır. Çukulata, fındık, badem, menta kokan esanslar kullanılabilir. Ayrıca; kahve çekilirken içine karanfil, hindistan cevizi de az bir oranda konulması lezzetli bir aroma verir. Özellikle kahve tutkunları, süvari kahvesini bu tadda içmeyi tercih ederler.

Paşadan Kuru Kahve Ürünlerimiz